Blog > Aberatii nocturne > Going Pro – Simple mind – 2.0
For the english version click here
Prima versiune a acestei teme WordPress nu avea suport pentru widgets şi nici pentru noile îmbunătăţiri oferite in WordPress 2.7 (paginare si afişare a comentariilor). Astăzi lansez versiunea 2.0, cu suport de widgets (mulţumiri lui Eugen Păun), suport pentru paginarea nativă a comentariilor din WordPress 2.7 (printre puţinele de pe internet) şi două variante de culori (verde şi albastru).
Going Pro Simple Mind features :
1. În WordPress 2.7 va exista posibilitatea să setaţi afişarea comentariilor în “thread mode”, la fel ca pe un forum, şi bineînţeles paginarea acestora (de data asta fiind o paginare nativă). Going Pro – Simple Mind are suport pentru acest nou feature, aşa cum se poate observa în imaginea de aici.
2. Tema dispune de 3 pluginuri integrate în functions.php (nu e nevoie de actiunea utilizatorului). Top Comentators (modulul din partea dreaptă a footerului), Similar Posts (modulul de articole similare din single post) si Limit Posts (limitarea automata a numărului de cuvinte pentru fiecare articol de pe index). Mulţumiri lui Eugen Păun pentru această idee.
3. Există şi două pluginuri ce trebuiesc activate de către utilizator (dosarul “plugins” din arhiva temei). Pentru functionarea modulului de paginare a articolelor trebuie să luati aceste pluginuri, să le puneţi în wp-content/plugins şi să le activaţi.
4. Tema este compatibilă cu browserele cel mai des întâlnite (Firefox, IE, Opera şi Google Chrome), dar există posibilitatea să fie afişată in condiţii optime şi pe altele (nu există garanţii).
5. Pe sidebar se pot adăuga module de tip widget, dar în felul ăsta nu beneficiaţi de un sidebar dublu. Vreau să pun accent pe faptul că cel mai bine ar fi să învăţaţi să modificaţi sidebarul din cod. Customizarea proprie dă cele mai bune rezultate.
Personalizarea diferitelor module din temă :
1. Pentru a modifica secţiunea ABOUT ME, din footer, trebuie să editaţi fişierul footer.php şi să înlocuiţi textul default cu unul propriu.
2. Pentru a modifica reclamele adsense (din single post şi sidebar), trebuie să editaţi fişierele adsense_sidebar.php şi adsense_single.php.
3. Pentru a personaliza logoul default al temei trebuie să editaţi fişierul logo.psd din folderul “sources”. Pentru editare este necesar Adobe Photoshop.
4. Pentru a personaliza bannerul default de 125x125px trebuie sa editaţi fişierul 125px.psd din folderul “sources”. Pentru editare este necesar Adobe Photoshop.

Download Going Pro – Simple Mind Green | Live Demo Going Pro – Simple Mind Green
Download Going Pro – Simple Mind Blue | Live Demo Going Pro – Simple Mind Blue






mult mai frumos arata pe albastru :)
Arata foarte bine pe albastru.
Imi place, in afara de meniul din header. Acelasi lucru pot spune si despre tema pe care o folosesti pe blogul asta.
Mai frumoasă a lui Dono
Asteptam versiunea a doua la tema Going Pro – Gallery. Mult mai bine arata tema asta pe culoarea albastra. Chiar imi place, bravo.
hmmm….super nice….pe albastru mrge super
Pe albastru e super!!!
UAU! E absolut superba tema. Si iote ca mie imi place mai mult pe verde :D E cea mai tare de pana acum. Ma tenteaza rau sa-mi schimb si eu cameleonul. Felicitari, mie imi place la nebunie!
Super tema:).Parerea mea este ca oricum ai luao, ori albastra, ori verde.. arata minunat.
Damn, şi eu care credeam că nu o să mai apară vreodată. Scuzele meu pentru că m-am grăbit aiurea cu concluzii pripite. Sper să mai colaborăm şi pe viitor la vreo temă, dacă mai ai chef. Posibil şi la asta să mai pot adăuga nişte trebuşoare.
Really pro. :D
Si intr-adevar pe albastru arata mai bine.
Am găsit un bug în versiunea albastră a temei: în partea de jos, legăturile către celelalte pagini au marginea verde, în loc de albastru. :)
salut buddha,nice tema pe albastru… :D
poti sa-mi dai si mie un link cu fontul folosit in logo?:D
Sau macar numele fontului.
Fontul se cheamă VISTA SANS OT, însă nu l-am pus în arhiva temei pentru că nu e gratuit (eu l-am cumpărat într-un pachet de fonturi web20, acum câteva luni). Îl găsiţi printr-o căutare pe Google, dar e destul de scump şi nu prea merită.
De azi sunt fericitul posesor al acestei teme.